admin14kajetan
Administrator
Dołączył: 12 Lut 2006
Posty: 503
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/25 Skąd: Bydgoszcz
|
Wysłany: Pon 11:56, 06 Mar 2006 Temat postu: Toruń: U kolejnego łabędzia potwierdzono ptasią grypę |
|
|
Toruń: U kolejnego łabędzia potwierdzono ptasią grypę
U kolejnego toruńskiego łabędzia wykryto wirusa H5 - poinformował lekarz powiatowy weterynarii Dorota Stankiewicz. U dwóch ptaków znalezionych wcześniej w tym samym rejonie miasta potwierdzony już został wirus H5N1.
"To był szczep H5N1. Jest to pewne" - powiedział z-ca dyrektora ds. naukowych puławskiego instytutu prof. Jan Żmudziński.
"Test biologii molekularnej, specyficzny dla H5 i N1, wypadł pozytywnie. Oba łabędzie zarażone były tym wirusem" - dodał Żmudziński. Próbki z zarażonych łabędzi przekazane zostaną jeszcze do laboratorium w Weybridge pod Londynem dla potwierdzenia wyniku. Puławski instytut jest w kontakcie z angielskim laboratorium. "Próbki zawiezie przewoźnik autoryzowany na możliwość przewozu materiału patologicznego. Załatwiamy to najszybciej jak można" - zapewnił Żmudziński.
Laboratorium w Weybridge ma bazę danych znanych odmian ptasiej grypy, umożliwiającą prowadzenie badań porównawczych. Procedura unijna wymaga, by próbki pobrane od martwych ptaków w którymś z krajów UE, były zbadane w tym laboratorium w celu ustalenia, czy powodem śmierci był wirus zdolny do przenoszenia się na ludzi. Według Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztofa Jażdżewskiego, wyniki z Weybridge mogą być znane w połowie tygodnia.
Na obszarze zapowietrzonym w Toruniu znajdują się 33 gospodarstwa; ich właściciele zostali poinformowani, że nie należy zabijać, przemieszczać czy sprzedawać drobiu, który znajduje się na tym terenie - powiedziała w poniedziałek lekarz powiatowy weterynarii Dorota Stankiewicz.
Ustalono, że w tych gospodarstwach jest: 263 gołębie, 247 kur, 28 kaczek, 12 gęsi i 7 perliczek. Właściciele zwierząt - jak powiedziała Stankiewicz - zostali poinformowani, że ptactwo będzie poddawane kontroli.
Puławski Instytut od wielu tygodni pracuje w stanie podwyższonej gotowości. Każdego dnia nadchodzi tu od kilkunastu do kilkudziesięciu próbek martwych ptaków z całej Polski. Napływają próbki różnych ptaków, głównie ptactwa wodnego - kaczek, gęsi, łabędzi, kormoranów, mew. Z tymi gatunkami związane jest największe ryzyko przenoszenia wirusa.
Post został pochwalony 0 razy
|
|