admin14kajetan
Administrator
Dołączył: 12 Lut 2006
Posty: 503
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/25 Skąd: Bydgoszcz
|
Wysłany: Pon 10:13, 06 Mar 2006 Temat postu: Rozdano Oscary: Niespodziewany sukces "Miasta gniewu&qu |
|
|
Rozdano Oscary: Niespodziewany sukces "Miasta gniewu"
Po raz 78. w Hollywood zostały rozdane Oscary. Głównym faworytem uroczystości był dramat "Tajemnica Brokeback Mountain". Obrazowi jednak nie udało się zdobyć statuetki dla najlepszego filmu 2005 roku.
Twórcy filmu "Miasto gniewu"
- Tematem gali był powrót do wspaniałości - takimi słowami komik Jon Stewart rozpoczął w nocy z niedzieli na poniedziałek tegoroczną, 78. ceremonię rozdania Oscarów.
Jon Stewart, który po raz pierwszy w karierze prowadzi ceremonię oscarową, otwierając galę chętnie nawiązywał do tematów politycznych. - Ceremonia Oscarów to jedyny wieczór, gdy widzisz wszystkie gwiazdy razem i nie musisz dawać datków na Partię Demokratyczną - powiedział Stewart, wzbudzając salwy śmiechu wśród gwiazd zgromadzonych na widowni hollywoodzkiego Kodak Theatre.
Wielką niespodzianką wieczoru jest przyznanie głównej nagrody niezależnej produkcji "Miasto gniewu", opowiadającej o konfliktach rasowych we współczesnym Los Angeles. Laury za najlepszą reżyserię powędrowały dla faworyta wieczoru, czyli Tajwańczyka Anga Lee, autora melodramatu "Tajemnica Brokeback Mountain".
Zobacz galerię zdjęć zwycięzców!
"Miasto gniewu" nominowane było w sześciu kategoriach - ostatecznie dostało trzy statuetki, m.in. za najlepszy scenariusz oryginalny. To opowieść o współczesnym Los Angeles. Mieszkańcy tej wielorasowej i wielokulturowej metropolii żyją obok siebie pełni strachu i wzajemnych uprzedzeń, które wyzwalają w nich agresję. Bohaterami filmu są prokurator i jego żona, dwóch policjantów, porucznik, reżyser, złodziej samochodów, arabski sklepikarz i kilka jeszcze osób. Dzieli ich kolor skóry, status społeczny i sytuacja życiowa.
"Tajemnicę Brokeback Mountain" wyróżniono ośmioma nominacjami - film dostał trzy Oscary, w tym za najlepszy scenariusz adaptowany.
Philip Seymour Hoffman otrzymał Oscara za najlepszą główną rolę męską. Aktor, który był faworytem w tej kategorii, zagrał amerykańskiego pisarza Trumana Capote'a w filmie biograficznym "Capote". Pisarz wykorzystuje wyznania mordercy do napisania książki "Z zimną krwią". Film Bennetta Millera dotyka problemu odpowiedzialności twórcy za ludzi, których życie opisuje. Hoffman - jak podkreślają krytycy - stworzył wielką, pogłębioną kreację pisarza, który jest jednocześnie współczuje swemu bohaterowi, skazanemu na karę śmierci i wykorzystuje jego szczerość do napisania książki, która stała się bestesellerem. Aktor pokonał między innymi Heatha Ledgera, który zagrał w "Tajemnicy Brokeback Mountain".
Oscara za najlepszą główną rolę kobiecą otrzymała Reese Witherspoon. Aktorka zagrała żonę muzyka country Johnny'ego Casha w filmie "Spacer po linie". Witherspoon pokonała między innymi Felicity Huffman i Keirę Knightley.
Dużą niespodzianką jest liczba zdobytych nagród Akademii dla filmów "King Kong" i "Wyznania gejszy". Produkcjom, które nie zdobyły nominacji w najbardziej znaczących kategoriach, udało się otrzymać po trzy statuetki.
Za przegranego można uznać w tym roku "Good Night, and Good Luck." George'a Clooneya. Film miał 6 nominacji między innymi w kategoriach najlepszy film, reżyser i aktor - a nie zdobył żadnej nagrody. Jednak Clooney otrzymał Oscara za drugoplanową rolę w filmie "Syriana". Żadnej statuetki nie zdobył dramat Stevena Spielberga "Monachium".
Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego otrzymał południowoafrykański film "Tsotsi". Reżyserem tego filmu o młodocianych kryminalistach spod Johannesburga jest Gavin Hood, który kilka lat temu reżyserował polski obraz "W pustyni i w puszczy". Producentem filmu "Tsotsi" jest pochodzący z Polski Piotr Fudakowski.
WSZYSTKO NA TEMAT OSCARÓW W SPECJALNYM SERWISIE
Oto pełna lista nagrodzonych:
Najlepszy film: "Miasto gniewu"
Najlepszy aktor: Philip Seymour Hoffman - "Capote"
Najlepszy aktor drugoplanowy: George Clooney - "Syriana"
Najlepsza aktorka: Reese Witherspoon - "Spacer po linie"
Najlepsza aktorka drugoplanowa: Rachel Weisz - "Wierny ogrodnik"
Najlepsza reżyseria: Ang Lee - "Tajemnica Brokeback Mountain"
Najlepsze zdjęcia: "Wyznania gejszy" - Dion Beebe
Najlepszy scenariusz adaptowany: "Tajemnica Brokeback Mountain" - Larry McMurtry i Diana Ossana
Najlepszy scenariusz oryginalny: "Miasto gniewu" - Paul Haggis i Bobby Moresco
Najlepszy film animowany: "Wallace i Gromit: Klątwa królika"
Najlepszy film zagraniczny: "Tsotsi" - RPA
Najlepszy film dokumentalny: "Marsz pingwinów" - Luc Jacquet i Yves Darondeau
Najlepszy montaż: "Miasto gniewu" - Hughes Winborne
Najlepsza muzyka: "Tajemnica Brokeback Mountain" - Gustavo Santaolalla
Najlepsza piosenka: "Hustle & Flow" - "It's Hard Out Here For a Pimp"
Najlepsza charakteryzacja: "Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa" - Howard Berger i Tami Lane
Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz: "Wyznania gejszy" - John Myhre (scenografia), Gretchen Rau (dekoracje wnętrz)
Najlepsze kostiumy: "Wyznania gejszy" - Colleen Atwood
Najlepsze efekty specjalne: "King Kong" - Joe Letteri, Brian Van't Hul, Christian Rivers i Richard Taylor
Najlepszy montaż dźwięku: "King Kong" - Mike Hopkins, Ethan Van der Ryn
Najlepszy dźwięk: "King Kong" - Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges, Hammond Peek
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: "A Note of Triumph: The Golden Age" - Corinne Marrinan i Eric Simonson
Najlepszy animowany film krótkometrażowy: "The Moon and the Son" - John Canemaker, Peggy Stern
Najlepszy aktorski film krótkometrażowy: "Six Shooter"
Oscary, uważane powszechnie za najważniejsze statuetki w świecie filmu, przyznawane są co roku przez Amerykańską Akademię Filmową, w skład której wchodzi 5798 członków, reprezentantów 15 dziedzin sztuki filmowej. Najwięcej jest aktorów - 1260.
Post został pochwalony 0 razy
|
|